Rzut bukietem ślubnym – wszystko, co musicie wiedzieć !

Wesela to ważna część ślubnych tradycji, zarówno starych, jak i tych nowych.

Tradycja rzucania bukietem istnieje od setek lat i ewoluowała z biegiem czasu.

Bukiet ślubny — jak to się zaczęło.

W historii wiele kultur opisywało kwiaty jako przedmioty piękna. Kwiaty wyrażają miłość, romans, przywiązanie. Nic dziwnego, że stały się jednym z nieodłącznych elementów ślubów i wesel.

Tradycja bukietów ślubnych jest zakorzeniona w wielu kulturach. W starożytnym Rzymie panny młode nosiły girlandy z kwiatów, wierząc, że oznaczają one nowy początek, wierność i nadzieję na płodność.

W średniowieczu uważano, że silnie pachnące zioła i przyprawy odstraszają i odpędzają złe duchy, pecha, zły stan zdrowia i pomagają maskować zapach ciała.

Ciekawostką jest, że w XIV w Europie bukiety panien młodych miały bardziej praktyczny cel. Podczas epidemii Dżumy, która spustoszyła Europę, zabijając 25 milionów ludzi, panny młode nosiły bukiety czosnku i ziół mające chronić je przed zarazą.

Rzut bukietem ślubnym — krótka historia

Tradycja rzucania bukietem ślubnym, jaką znamy dzisiaj, rozpoczęła się w Anglii w XIX wieku, ale zaczątki jej są jeszcze starsze.

Jesteście ciekawi, jak to się wszystko zaczęło?

Przed XIX wiekiem uważano, że panna młoda jest wielką szczęściarą, dlatego weselnicy probowali dostać coś, co należało do niej.

Jak głosi legenda, niektóre samotne kobiety posunęłyby się nawet do porwania sukni aby tylko dostać jej kawałek i być w ich mniemaniu tą następną, która ma wyjść za mąż.

Powodowało to niemały dyskomfort, naruszało prywatność. Aby odstraszyć nachalnych gości, panny młode zaczęły rzucać swoje bukiety w tłum, by odwrócić ich uwagę, po czym pospiesznie wymykały się z mężem do komnaty na noc poślubną. Pan młody natomiast wyrzucał podwiązkę panny młodej, gdy byli już w komnacie dla nowożeńców.

Chociaż dziś może wydawać się, że niszczenie części czyjejś sukni ślubnej jest przesadą, w tamtych czasach małżeństwo było często jedyną formą ucieczki kobiet z biedy i było to raczej posunięcie taktyczne niż romantyczne. Samotne kobiety były dosłownie zdesperowane, aby zmienić swoją sytuację, poślubiając mężczyznę, który mógłby utrzymać je i ich rodziny.

Goście pokochali tę zabawę. Złapanie dodatku panny młodej miało przynieść im w przyszłości szczęście w miłości.

Z biegiem lat ta zabawa stała się tradycja, zgodnie z która panna młoda przekazuje szczęście innej kobiecie. Ktokolwiek złapie na weselu bukiet, jest uważany za osobę następną w kolejce do ślubu.

Jednak w przeciwieństwie do czasów średniowiecza, dziś panna młoda nie ucieka przed nachalnymi gośćmi, tylko rozkoszuje momentem, w którym świadomie bądź nieświadomie może wybrać, kto pójdzie w jej ślady.

W epoce wiktoriańskiej bukiety ślubne stały się już takim must have. Królowa Wiktoria, poślubiając księcia Alberta, niosła mały bukiet przebiśniegów, mirtu oraz kwiatów pomarańczy. Nie wiadomo natomiast czy rzucała swoim bukietem 🙂

Kwiaty ze ślubu były pielęgnowane przez pannę młodą przez całe życie. Do tej pory mamy tradycje suszenia bukietów ślubnych, choć w Polsce w niektórych regionach panuje tradycja palenia bukietu ślubnego w rocznicę ślubu, aby zapewnić szczęście i pomyślność na dalsze życie.

Tradycja rzucania bukietów, tak jak pisaliśmy wyżej, wywodzi się z Anglii i na samym początku rozprzestrzeniła się głównie w krajach, na które Anglia miała historyczny wpływ — np. w Ameryce. Natomiast wiele obecnych kultur wykorzystuje te tradycje jako zabawę podczas przyjęcia. Wiele krajów i religii włączyło bukiety kwiatów do ceremonii ślubnej, co możemy zauważyć do dzisiaj.

 

Symboliczne znaczenie kwiatów ślubnych.

Zacznijmy od czegoś prostego — każdy wie, że czerwone róże symbolizują miłość.

Każda kultura czy kraj może inaczej interpretować język kwiatów oraz ich symbolikę.

Legenda głosi, że kiedy Hiszpanie dotarli do Ameryki, myśleli, że słoneczniki zrobione są ze złota ! Dlatego nazywano je „fałszywym bogactwem”. Natomiast we Włoszech słoneczniki oznaczają szczęście. Tutaj widzimy, jak różnie może być postrzegany kwiat w dwóch różnych kulturach.

W epoce wiktoriańskiej gdzie bukiety były już popularne, symbolika kwiatów była tak widoczna, że w bukiecie mogła się zawierać cała wiadomość dla kochanka.

Te symboliczne znaczenia nadal są dosyć popularne w naszej kulturze, dlatego przyjrzyjmy się niektórym typowym kwiatom ślubnym.

Róże białe oznaczają niewinność.

Burgundowe — pożądanie.

Czerwone — miłość.

Różowe — piękno.

Żółte — przyjaźń.

Białe Zawilce — duchowość, niewinność, czystość

Różowe zawilce — subtelność i romans.

Czerwone goździki — miłość

Chryzantema — dostatek i bogactwo

Frezja — niewinność

Hortensja — szczerość, wdzięczność

Irys — mądrość

Bez — emocje pierwszej miłości

Lilia — czystość, piękno

Kalia — subtelność, delikatność

Dalia — realizm, zdrowy rozsądek

Orchidea — miłość, piękno

Piwonie — piękno, w Chnach — szczęście i nieśmiałość, w Grecji — romans

Pan młody tradycyjnie nosi butonierkę pasującą do bukietu panny młodej, co nawiązuje do zwyczaju rycerzy noszących barwy swych dam jako wyznanie miłości.

Co oznacza złapanie bukietu ?

Zgodnie z tradycją uczestniczą w tej zabawie wszystkie niezamężne kobiety. Tradycyjnie oznacza to, że kobieta, która złapie bukiet, jest następna w kolejce do ślubu.

Większość uważa to za dobrą zabawę, jednak z doświadczenia wiemy, że nie każdy ma ochotę w tym uczestniczyć !

Warto o tym pamiętać i nie namawiać na siłę osób, którym zwyczajnie to nie leży 🙂

Alternatywy do rzucania bukietem.

Rzut welonem — równie popularny co rzut bukietem.

Odcinanie wstążek przywiązanych do bukietu.

Każda niezamężna dziewczyna, która uczestniczy w zabawie, dostaje do ręki wstążkę, która przywiązana jest do bukietu. Panna Młoda stoi w środku koła z zamkniętymi oczami i odcina wstążki. Wygrywa dziewczyna, której wstążka nie zostanie przecięta.

Bukiet jest jednym z głównych dodatków panny młodej, pamiętajcie, że to wasz ślub i to wy decydujecie o wyglądzie bukietu ! Możecie dopasować go do swojej sukni, sukni druhen, koloru przewodniego wesela. Fajnie jest wybrać ulubione kwiaty swoje lub przyszłego męża, lub poszukać głębszego znaczenia i symboliki kwiatów.

 

Po więcej inspiracji zapraszamy do zakładki Historie ! 🙂